Osmanlı Mobilyaları

admin 29 Ağustos 2013 3

Osmanlı Saray Mobilyaları

Osmanlı çağını her alanda geliştirdiği gibi dekorasyon alanında da sayısız örnekleriyle göz alıcı bir geçmişe sahip. Dekorasyonda kullanmak istediğiniz bu tarz ise dikkat etmeniz noktalar da oldukça geniş oluyor. Bunun sebebi Osmanlının saray hayatını konu alan işlemeleri.

Zarif ve ağır görünümlü dekorasyonlar Osmanlı stilinde ev dekorasyonu için oldukça önemli. Hazırlayacağınız ev dekorasyonunda Osmanlı tarzını yansıtmak istiyorsanız oymaların kullanıldığı doğal malzemelerden yapılmış mobilyalara yer vermelisiniz. Tercih edeceğiniz mobilyaların basit görünümleri yansıtmamaları önemli. Basit bir görünüm Osmanlının doğal mimari yapısına dahi aykırı bir düzenleme olacaktır. Modern tasarımlar hakkında eğer çok geniş bir bilginiz yok ise Osmanlı tarzı düzenleyeceğiniz bir evde modern tasarımlara yer vermemelisiniz. Farklı tasarımlar oldukça çekici gelse de saray mobilyalarının yanında bu tasarımlar eğreti bir duruş sergileyecektir.

Osmanlı Koltuk Modelleri

Osmanlı mobilyalarında, Osmanlı zamanı elbiselerinde sıkça göreceğiniz kadifelere rastlayabilirsiniz. Kadife ağır ve kaliteli bir görünüm sağlar. İşlemeler ise mobilyalarda sıkça kullanılır. Ancak bu işlemelerin zarif süslemeler ile birleştirildiği modellerde karmaşıklıktan çok sanatsal bir tavrı tercih etmelisiniz. Özellikle son dönem Osmanlı mobilyalarında püsküllere de rastlayabilirsiniz. Sonradan eklenen modalar da Osmanlı mobilyalarında yer alıyor. mermer ise ev dekorasyonunda Osmanlı tarzını yakalanmak isteyen kişilerin uygulayabilecekleri Osmanlı dekorasyonuna ait farklı bir fikir. Dar alanlarda kullanımı daha zor görünse de geniş alanlarda mermer kullanımı şık bir görünüm kazandıracaktır.

Sedirin kullanımı ise bir başka mobilya tarzına, hafif ancak doğal ve karakterli mobilyalara yönlendirecektir. Özellikle dar alanlarda kullanım açısından oldukça faydalıdır. Osmanlı mobilyaları temelde klasik bir tarzı yansıtır. Ancak rastlayacağınız renk kombinasyonları ve kumaşlar, mobilyaların klasik tarzın zarif yorumlamalarla oluşturulduğunu gösteriyor.

osmanli-mobilyalari-1

osmanli-mobilyalari-3

Osmanlı Aksesuarları

Farklı tasarım örnekleri günümüzde çoğalsa da bu şık ve gösterişli, aynı zamanda asil mobilyalar Osmanlı’nın karakteristik özelliklerini yansıtmayı sürdürüyor. Osmanlı mobilyalarını daha ön plana çıkartmak ve evinizde bütünlük sağlamak istiyorsanız dekorasyonda desenli halılara veya perdelere yer verebilirsiniz. Aydınlatmanın loş kullanımı ve hoş kokuların çevrelediği bir odada, dekorasyon açısından memnuniyeti yakalayacağınız gibi, Osmanlı havasını solumak adına da başarılı bir alan oluşturmuş olacaksınız.

3 Yorum »

  1. Güney Uslu 31 Ağustos 2013 at 15:50 - Yanıtla

    osmanlı mobilyaları tarzına hızlı bir dönüş var. Osmanlı tarzı mobilyalar gerçekten harika. Ama klasik mobilyalar da pahalı be kardeşim. Ucuz klasik mobilyaları nereden bulabilirim acaba

  2. Sevcan Kaynar 01 Eylül 2013 at 21:02 - Yanıtla

    Osmanlı saray mobilyalarını o dönemde Ermeni ustalar yapıyor diye duymuştum. Şimdi de en iyi işlemeleri yine onlar yapıyor. Saray mobilyası konusunda işin uzmanı olmuşlar

  3. Sibel 01 Eylül 2013 at 21:54 - Yanıtla

    Osmanlı motifleri mobilya tasarımlarında oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Konu Hakkında Yorumlar »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Lüks mobilya