Sehpa Modelleri

Sehpa ev mobilyalarının olmazsa olmazlarındandır. Sehpalar her türlü kullanıma uygundur ve pek çok çeşide sahiptir. Hem kişisel kullanımda, hem de misafirler için en zorunlu eşyadır. Bu açıdan servis sehpaları ön plana çıkmaktadır. Bu türler daha çok salonlarda kullanılmaktadır.

dekoratif-sehpalar

sehpa-takımı

dekoratif-sehpa-modelleri

Her mobilyada olduğu gibi bunda da kişisel zevkler ve evde oluşturulan konsept ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda geleneksel ve modern çeşitlerden bahsedilebilir. Geleneksel çizgilerin hakim olduğu sehpalar daha çok ceviz rengindedir. Yani koyu kahverengi ve tonlarının hakimiyeti söz konusudur. Ayrıca düz ve simetrik dizaynlar kendini göstermektedir. Kullanışlı olmasından ve daha az yer kaplamasından dolayı da birbirinin içine geçen türler vardır. Bu türler geleneksel ve modern farkı olmaksızın genelde kendini göstermektedir. Çağdaş modeller ise daha çok açık renkli ve daha yaratıcı tasarımlarla piyasaya sürülmektedir. Ayrıca simetriden çok asimetrik tasarımların söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Kimi modeller ise yaratıcılıkta sınır tanımayan türdendir. Örneğin daire şeklindeki ve birbirinin içine bir miktar girip kare görüntü oluşturan sehpa takımı aynı zamanda estetiktir. Modern sehpa modelleri koltuk takımlarının orta kısmında, üstünde bir çiçek ya da farklı bir süsleme ile kullanılabilir. Bu modeller genellikle tek renk tasarlanmakla birlikte açık ve koyu renklerin estetik uyumu ile tasarlanabilmektedir. Böylece bir zıtlık yakalanmakla birlikte uyum da sağlanmaktadır.

modern-sehpa-modelleri

servis-sehpaları

orta-sehpa

TV sehpaları da salonların en önemli parçasıdır. Çünkü günümüzde televizyonlar TV’den çok daha fazlasıdır ve apayrı bir tasarım örneğidir. Ayrıca salonların bütünleyici parçasıdır. Bu nedenle bu sehpalar da televizyonların tasarımına uygun olmalıdır. Bu tür mobilyalar çekmeceleri ve diğer gözleriyle hem TV’nizi taşır, hem de salonunuzu estetik gösterir. Asimetrik çizgilerin hakimiyetini ilan ettiği bu sehpalarda TV yeri sehpanın sağında ya da solundadır. Diğer taraflar farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu anlamda dekoratif eşyalar ve çeşitli süslemeler kullanılabilir. Ayrıca duvara monte edilen kimi TV’ler için dizayn edilen sehpalar TV’den bağımsız ve bütünleyici olarak kullanılmaktadır.

tv-sehpaları

tv-sehpa-modelleri

orta-sehpa-modelleri

Önerilen Makalelerimiz