Perde Dekorasyonu

Perde seçimi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan biri kesinlikle perdelerin duvar rengine ya da duvar kağıdına uyumlu olması durumu oluyor. Perde odayla beraber bir bütün gibi görünmeli ve uyum sağlamalı. Aynı zamanda perdenin desenleri de mobilyanın görünüşüne uyum sağlamalı. Mesela oldukça sade mobilyalı bir odada abartılı perdeler kullanmak dekor açısından yanlış sonuçlar doğurabilir. Yine bunun yanında mobilya rengiyle hiç de bütünleşmeyen bir perde seçimi garip bir görüntü yaratabilir.

perde seçimi

perde-aksesuarları

Perde seçimlerinde halı seçimi de oldukça önemli oluyor. Perde ile halı mutlaka uyumlu olmalı. Böylece odanın dekorasyonu da daha şık bir görüntüye sahip oluyor.

perde-bilgileri

perde-dekorasyonu

Perde dekorasyonu bir odanın nasıl göründüğünü oldukça etkiliyor. Çünkü genelde en göz önünde olan şey perde oluyor. Ya da bir odaya girildiğinde insanların ilk dikkatini çeken şey perdeler oluyor. Bu yüzden perde dekorasyonunu oldukça iyi düşünmek ve uygulamak gerekiyor.

perde-dekorasyonu-modelleri

perde-ipuçları

Oldukça fazla perde çeşidi bulunuyor. Perde çeşitleri satın almayı düşünürken hangisinin ev ambiyansına daha uygun olacağına karar verilmesi gerekiyor. Daha sonra bir çeşit seçilmesi öneriliyor. En çok satın alınan perde çeşitlerini sıralamak gerekirse bunlar; ahşap perdeler, dikey perdeler, drape fon perdeler, fon kanat perdeler, stor perdeler, japon kanat perdeler, rüstik perdeler, katlamalı perdeler, briz perdeler, tül perdeler, mekanizmalı perdeler, kravüze perdelersoğutan stor perdeler, zebra perdeler, renso perdeler gibi daha birçok perde bulunuyor.

perde-halı-uyumu

perde-modelleri

Perde çeşitlerinin mobilyalar ile uyumu kadar aynı zamanda odaların büyüklüğü ile de uyumu bulunuyor. Bazı perdeler sadece büyük odalarda kullanılabiliyor. Küçük odalarda kullanıldıklarında kendilerini gösteremiyor ya da fazla garip bir görüntü yaratabiliyorlar. Bu yüzden perde seçiminde mobilya uyumunun yanı sıra duvarların rengi ve odanın büyüklüğü de göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalı. Böylece dekorasyon da çok daha kaliteli ve kullanışlı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

stor-perde

tül-perde

Önerilen Makalelerimiz