Kış Balkonunda Her Mevsim Hayat Var

Kış Bahçesi Modelleri

Kış balkonları sayesinde yılın dört mevsimi evlerimize hayat giriyor. Artık kış mevsimlerini odalara kapanarak dört duvar arasında geçirmek zorunda değiliz. Doğa her an yanımızda, doğanın enerjisi ile kış boyunca canlılığımızı ve enerjimizi koruyoruz. Gün ışığından olabildiğince yararlanarak sağlığımızı koruyor, ruhumuzu karamsarlıktan uzak tutmayı başarıyoruz. Kış balkonları sadece kış aylarında da kullanılmıyor, evlere ferah, aydınlık, iç açıcı dekoratif bir bölüm kazandırıyor.

Kış balkonları eğer mümkünse evlerin güney cephesine yapılarak daha fazla ışık almaları sağlanmalı. Güneş ışığını kıran özel perdeler kullanabilirsiniz. Balkonda ısıtma, havalandırma ve gölgelendirme iyi hesaplanırsa yaz-kış kullanabileceğiniz bir mekan kazanmış olursunuz. Geniş balkonlar oturma odası ya da yemek odası olarak da kullanılabiliyor. Gündüz veya akşamları burada dostlarınızı ağırlayabiliyor, ailenizle sıcacık saatler geçirebiliyorsunuz. Hele ki hoş bir manzaranız varsa uzun kış gecelerinde içeri girmek istemeyeceksiniz.

Kış balkonu ve cam balkon modelleri

Balkonda yetiştirilecek bitkiler de özenle seçilmeli, ısıtma bitkilerin ihtiyacı düzenlenerek ayarlanmalı. Geceleri uyuyan çiçeklerin sıcaktan olumsuz etkileneceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Böcekten temizlenerek steril edilmiş hafifletilmiş toprak kullanarak bitkilerinizi hem korumuş olursunuz hem de oksijen dolaşımını kolaylaştırmış. Nem insan sağlığına zararlı olacağından yüksek nem isteyen bitkileri tercih etmemelisiniz. Balkonunuzda bitki sulanacağından zemin döşemesini seçerken buna uygun bir tercih yapın.

Balkon Dekorasyon Örnekleri

Balkonunuzda şık bir atmosfer yaratmak, konuklarınızı dekoratif bir ortamda ağırlamak için dekorasyonda ahşap ve bambu parçalar kullanabilirsiniz. Bitkilerle uyum sağlayacak bu mobilyalar balkonunuza hoş ve doğal bir hava kazandıracaktır. Balkon dekorasyonunda ise çiçekli desenler gözü yormayacak şekilde kullanılabilir. Böylece mekanınızda yaz kış bahar esintileri hissettirebilirsiniz. Kim karlı bir havada, harika bir manzaraya karşı oturup elinde sıcak çikolatası ile yeşilliklerle süslenmiş bu harika mekanda saatlerin nasıl geçtiğini fark edebilir?

Önerilen Makalelerimiz