Halı Ve Mobilya Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Halılar ve mobilyalar bir evde birbirini tamamlayan parçalardır. Mobilyaların modeli, rengi, tasarımı, spor ya da klasik olması gibi ayrıntılar son derece önemlidir. Bunun yanında halıların seçimi konusunda hassas davranmak da şıklığın anahtarıdır. Halıların rengi konusunda karar verirken mutlaka mobilya rengi de değerlendirilmelidir. Aksi halde yapılan seçim yanlış olacaktır.

Mobilyalar odanın genişliğine göre ve aynı zamanda seçecek kişinin tarzına göre belirlenebilir. Genellikle klasik tarzda seçilen mobilyalar beyaz renktedir. Bunun yanında gri renk de çok tutulan renkler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Halı ve mobilya uyumu değerlendirildiğinde klasik olan bir mobilyanın altına klasik bir halı kullanılmalıdır. Beyaz bir mobilya beyaz halı ile desteklenebilir. Bunun yanında kontrast bir renk olan beyaz da seçilebilir. Önemli olan bu iki eşya arasında şekil zemin ilişkisinin sağlıklı bir şekilde sağlanmasıdır.

halı-mobilya-uyumu

Halı ve mobilya uyumu söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken en önemli şey tarz ve model bakımından da bu iki unsurun birbirlerini bütünlemesidir. Spor tarda olan bir mobilya klasik tarzda olan bir halı ile uyumlu olmayacaktır. Öncelikle evinizin kendi tarzını oluşturmanız gerekmektedir. Bu tarz oluştuğunda seçim konusunda istediğiniz kararı vermeniz zor olmayacaktır. Kendi tarzınızı tutturduktan sonra buna uygun mobilya seçimi konusunda yanlışlık yapmanız söz konusu olmayacaktır.

Halı ve mobilya uyumu sağlanırken aynı zamanda sadeliğe de dikkat etmek gerekmektedir. Sadelik şıklığın anahtarı olduğu için ne kadar az şatafatlı halı ve mobilya seçilirse şıklık da o derece artacaktır. Bunun yanında tasarımda da ne kadar sade renkler seçilirse şıklık o oranda artacaktır. Kenarları işlemeli olan, farklı renklerle bezenmek yerine tek bir rengin ahengini yansıtan modeller en çok tutulan modellerden olacaktır. Halı ve mobilya uyumu titiz bir bakış açısının ürünü olmalıdır. Beyaz bir mobilya beyazın farklı tonlarında bir halı ile uyum sağlayabilir. Bunun yanında kahverengi tonlarında bir mobilya da aynı tonlarda halı ile desteklenebilir.

Önerilen Makalelerimiz