Dekorasyonda Renklerin Kullanımı

Renkler dekorasyonda kullanıldıkları mekanlara, verdikleri enerji ve duyguya göre farklı bir hava katarlar. Bu nedenle evinizde nasıl bir ortam yaratmak istiyorsanız, ev dekorasyonunuzda kullandığınız renk seçimine fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir. Dekorasyonda kullanılan renkler evin yapısına, aldığı ışık miktarına, odaların kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; salonunuz ve mutfağınızda sizi keyiflendirecek canlı renkler kullanmaya özen gösterirken, yatak odanızda huzurlu ve dinlendirici bir ortam yaratabilmek için daha soft renkler kullanmalısınız.

Dekorasyonda renk seçimi yaparken öncelikle evinizde genel olarak nasıl bir dekorasyon anlayışı uygulayacağınıza karar vermeli ve renk seçiminizi ona göre yapmalısınız. Evinizde dekorasyon yaparken öncelikle duvar rengini değil, mobilya ve aksesuarlarınızın renklerine karar vermeniz gerekmektedir. Çoğu kişi ilk olarak duvar rengine karar vererek, mobilyalarını duvar rengine göre seçmektedir. Dekorasyonda renk seçimi yaparken genel olarak kullanacağınız tek bir renk seçmeli, mobilya ve aksesuarlarınızda o rengin tonları ile o renge uyumlu diğer renkleri kullanarak bir bütünlük yaratmalısınız. Evinizin zemin duvarlarının rengini genellikle nötr renklerden tercih ederseniz, mobilya ve aksesuar seçimlerinizi zaman içerisinde değiştirseniz bile uyum yakalayabilirsiniz.

Dekorasyonda renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, sıcak ve soğuk renkleri, pastel ve parlak renkleri bir arada kullanmamaktır.

Küçük bir yaşam alanına sahipseniz, daha ferah ve geniş bir alan algısı yaratabilmek için açık renkler kullanabilirsiniz. Beyaz renkli duvarlar odalarınızı olduğundan daha ferah gösterecektir. Beyaz duvarların olduğu odanıza canlılık katabilmek için aksesuar tercihinizi açık ve canlı renklerden yana kullanabilirsiniz.

Büyük mekanlarda ise dekorasyonda renk tercihi yapmak daha kolaydır. Sıcak ve koyu renkleri kullanarak yaşam alanınıza sıcak ve davetkar bir hava katabilirsiniz. Cesur bir renk tercihi yaparak tek bir duvarınızda bu rengi kullanabilir ve o duvarı odak noktası haline getirebilirsiniz. Geniş mekanlarda oda içerisinde tek düze olarak tek bir rengi kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. tek renk kullanılan odalar olduğundan daha geniş görünecektir.

Önerilen Makalelerimiz