Yatak odası, şüphesiz evin en özel ve en önemli bölümlerinden biridir. Tüm gün iş yerinde yoğun tempo nedeniyle yorulan bedeni ve ruhu dinlendirmenin sağlanabileceği en nadir yerlerden biridir. Kişinin kendi evinde huzurlu olup olmaması tamamen yatak odasında rahat olup olmaması ile ilgilidir. Yatak odasının huzur vermesi için hem konforlu hem de göze hitap eden bir görünüme sahip olması gerekir. Bu yüzden yatak odasının en önemli öğesi olan yatak odası takımı evin en önemli objesi olma özelliğini de taşımaktadır.

Yatak odası takımı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken özellik konfordur. Çünkü kişi eğer yatak odasında rahat uyuyamıyorsa, bedeninin ihtiyacı olan dinlenmeyi en iyi şekilde karşılayamıyorsa
, yatak odası çok güzel bir görüntüye sahip olsa bile orda yaşayan kişiye huzur vermeyecektir. Kişi yatak odasında huzurlu olamıyorsa bu durum tüm hayatını etkileyecek, tüm gün sinirli ve her şeye karşı isteksiz bir halde olacaktır. Böylesine ters durumların önlenmesi için yatak odası takımını seçerken öncelikle konfora dikkat etmek gerekir.

Yatak odası takımı modelleri seçilirken konfordan sonra en çok dikkat edilmesi gereken şey renk ve desen uyumudur. Burada da yine yatak odasının duvarlarının rengi büyük önem arz etmektedir. Yatak odası takımı ile yatak odasının duvarları arasında anlamsız bir renk karmaşası olması durumunda kişinin gözleri farklı renklerin çok olması nedeniyle daha çabuk yorulacaktır. Böyle bir durum da yapılması istenenin aksine huzursuz bir şablonun oluşmasına katkı sağlayacaktır. O yüzden renk uyumu, yatak odası takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken altın kurallardan bir tanesidir. Yatak, yatağın üzerindeki örtü, odadaki duvar rengi, halıların desenleri, gardırop, komodin, şifonyer, aydınlatma araçları ve varsa eğer bir de tuvalet aynasının birbiri ile sadece renk değil model olarak da uyumuna dikkat etmekte fayda vardır. Modeller arasında uyumsuzluk halinde çirkin bir görüntü oluşabilir.