Mutfak masaları evin en hızlı yemek yenildiği genellikle sabahın erken saatlerinden evden aceleyle çıkmak üzere olan ahalinin oturup kahvaltısını ettiği belki sadece ayaküstü bir şeyler atıştırdığı küçük yanında 2 ya da 3 sandalye veya taburesi bulunan masalardır. Küçük mutfakta duvara monteli özellikle kapanan modellerin tercih edildiği yanında bulunan taburelerin iç içe geçirilebildiği masalar yer tasarrufu açısından büyük kolaylık sağlıyor. Büyük mutfaklarda tercih edilen masalarsa şık yemek masalarını aratmayan ancak kullanım açısından daha çok yemek yaparken üzerinin kullanıldığı masalar olabiliyor. Mutfakta yemek piştiği için özelikle buhardan ve ısıdan çok fazla etkilenmeyen kolay temizlenen ve çok fazla özelliği olmayan sadece kullanışlı olması yeten mutfak masaları en çok tercih edilen modeller arasında.

Her evin kendine ait bir mutfağı her mutfağın bir masası vardır. Mutfak masaları mutfağın büyüklüğüne göre şekil alır ve konumlandırılır. Bizim evimizde ne çok küçük ne de çok büyük olmayan bir mutfağımız var ve ailemiz 4 kişilik. Mutfak masamızın üzerinde annemin daima serdiği bir örtü, (rahat silinebilen) ve her daim duran hiç kaldırmadığımız tuzluk-karabiberlikler var. Annem kahvaltılarımızın haricinde masayı özellikle yemek yaparken çok kullanır. Sarma saracaksa sandalyesine oturup koca tencere sarmayı hemen yapar. Ev hanımlarının büyük kurtarıcısı olan mutfak masalarına birde bu açıdan bakmak gerekebilir.

Mutfak yalnızca lezzetli yemeklerin pişirildiği bir yer değildir aynı zamanda zevkli sohbetlerin yapıldığı, mutlu mekanlardır. Mutfak tasarımları özellikle evde zamanının 3’te 1‘ini mutfakta geçiren bayanlar için çok önemlidir. Hijyenik ve rahat bir şekilde yemek pişirmenize olanak sağlayan mutfak dekorasyonları evinizin en sevimli mekanlarıdır. Pişirdiğiniz yemekleri zevkle yapmanızı sağlayan mutfaklarda beyaz eşyalar, mutfak dolapları, mutfak masası, sandalye veya tabureler ve mutfak araç gereçleri bulunmaktadır. Gerek mutfak masası gerekse bar tipimutfak masası modelleri ile dekore edeceğiniz mutfağınızın duvarlarında kullanacağınız gerek seramik gerek duvar kağıdı gerekse taş kaplamalar mutfağınıza bambaşka bir hava kattığı gibi size daha çok zevk vererek yemek yapmanıza olanak sağlayan mekanlar olacaktır. Sabit döşemelerde tercih edeceğiniz natürel renkleri canlı ve desenli aksesuar ve mutfak gereçleriyle tamamlayarak mutfağınıza bambaşka bir dokunuş ekleyebilirsiniz.