Eskiden tek bir dolap eşyalarımızı düzenlememize ve saklamamıza yeterken şimdi artık eşyalarımızı bir dolaba sığdıramaz olduk. Gardroplarımız yetersiz kalmaya, boyutu büyük de olsa bir dolap eşyalarımızı almamaya başladı. Artık giyinme odası kullanmaya başladık.

Tüketim çılgınlığı herkesi sardığı için alışverişler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Devamlı yeni bir şeyler almak, indirimlerden faydalanmak eskiden özel günlere özgü iken artık sıradanlaştı. Bu nedenle eşyalarımızı dolaplarımıza sığdıramıyoruz. Bunun pek çok kişi için geçerli bir durum haline gelmesi ile birlikte artık giyinme odası tercih edilir hale geldi. Öyle ki bu mimariye dahi yansıdı. Mimarlar evlerin çizimlerinde ve dekorasyonlarında giyinme odası planlıyorlar ve dizayn ediyorlar. Bu odalar çoğunlukla yatak odaları ile bağlantılı oluyor.

Giyecekler için özel olarak tasarlanmış odada sahip olduğunuz bütün giyeceklerinizi kendi kullanımınıza en uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Odada gardrop ya da kullanışlı olacak şekilde dizayn edilmiş raflar kullanılabilir. Kişinin arzusuna göre bir puf ya da koltuk, büyük boy bir ayna ve giyinme paravanı ile oda dekore edilebilir. Odanızda kullanacağınız pek çok aksesuar bulmanız mümkündür. Özel giysi sepetleri, pantolon, kravat ya da eşarp ve şallarınız için üretilmiş aksesuarlar, takı ve mücevherler için tasarlanmış ürünler kullanabilirsiniz. Kişi kendi zevklerine göre istediği her türlü aksesuarı kullanabilir. Kullanışlı olması için kişinin giyeceklerini belli bir düzene göre planlı olarak yerleştirmesi gerekmektedir. Kıyafetlerinizi renklerine göre ya da türlerine göre ayırarak yerleştirebilirsiniz. Gömlek ve kravatlar, şallar birbirine yakın yerleştirilirse zaman kazanabilirsiniz. Aynı şekilde pantolon ve kemerler de birbirine yakın şekilde yerleştirildiğinde kombinlemeniz çok zaman almaz.

Giyinmek amacıyla kullanılacak odanın alanını iyi kullanmak gerekir. Mümkün olduğunca düzenli ve kombinlenecek ürünler birbirine yakın yerleştirilmelidir. Sadece kıyafetlerinizi değil ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarınızı da bu odada saklayabilirsiniz. Aydınlık odalar tercih etmek şık giyinmek için etkili bir tercih olacaktır.