12 yaşından 18 yaşına kadar pek çok çocuk için genç odaları tasarlanmaktadır. Bu odaların hem yaşa hem de cinsiyete göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Genellikle kız çocuklarının odaları pembe, kırmızı, sarı, turuncu ve beyaz gibi daha canlı ve açık renklerken erkek çocuklarının odaları ise siyah, gri, mavi, yeşil, lacivert gibi daha koyu tonlarda olan mobilyalar ve yatak örtüleri ile tasarlanmaktadır. Küçük çocukların odalarına genellikle hayvan figürlerinin ya da çizgi film karakterlerinin olduğu dolaplar yerleştirilmektedir. Kız çocukları genellikle Sindy, Barbie gibi karakterlerin genç odasında bulunmasından keyif almaktadır. Kız çocukların çok beğendiği karakterleri tasarlayan pek çok firma genç odası tasarımında tercih edilmektedir.

Genç odası sadece kız çocukların değil erkek çocukların da sevdikleri karakterleri yansıtmaktadır. Genellikle Ben Ten karakteri 12-13 yaşında olan çocukların hala sevdikleri karakterlerdendir. Bu çizgi film karakterinin figürlerinin genç odası mobilyalarına yansıtılması söz konusu modelleri son derece tercih edilir kılmaktadır.

Yaşı daha büyük olan kız ve erkek çocukları genellikle daha sade olan modelleri tercih etmektedir. Sade modeller dikkat dağıtmadığı için pek çok gencin kullanımına uygundur. Sadece mobilya değil aynı zamanda mekan tasarlayan firmalar arasında seçim yapmanız son derece önemlidir. Mekan tasarımı bir odanın son derece şık ve konforlu olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla genç odası tasarlanırken de hem şıklığı hem konforu hem de uyumu düşünen bir firma ile çalışılması gerekmektedir.

Yıllardır mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmamız için önemli olan yüzde yüz müşteri memnuniyetinin sağlanmasıdır. Dolayısıyla eğer gerçekten de genç odası konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız kaliteli bir firma ile çalışmalısınız. Odanın dikkati dağıtmayacak şekilde son derece şık olması gerekmektedir. Bu şekilde genç odası içinde yaşayan gencin odada sürekli bulunmak istemesini sağlayacak, ders çalışması daha verimli olacaktır. Aynı zamanda odanın tasarımının uyumu dışarıdan da son derece olumlu bir izlenim bırakacaktır.