Bebek odası tasarımlarında bebek sağlığı için kullanılan hammadde genellikle ağaç oluyor. Ağaçtan yapılan mobilyalar genellikle açık renklere boyanarak bebek yatak odası takımları oluşturuluyor.

Ancak son yıllarda görebileceğiniz yeni mobilya tasarımlarında siyah rengin bile kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında aileler tuttukları takıma göre özellikle erkek bebeklerine taraftar renkleri taşıyan bebek odası mobilyaları satın alıyorlar. Renkli tasarımlar görünürde hoş olduğu kadar bebeğinizin ilgisini de çekebiliyor.

2013-bebek-odasi-modelleri-3

Renkli oyuncaklar ve aksesuarların bebeklerin ilgisini çeken nesneler olduğundan yola çıkarsanız, bebeğinize renkli bir yatak odası da düzenleyebilirsiniz. Bebek odalarında günümüzde yaşanan mobilya sektörünün gelişimiyle beraber anne için emzirme koltuğunun da eklendiğini görüyoruz. Annenin bebeğin emzirilmesi için farklı bir odaya gitmek yerine aynı oda içerisinde bebeğin uykusu bölünmeden emzirmesine olanak sağlayan tasarımlar oldukça popüler.

Bebek odası mobilyaları artık iç dizaynlarıyla da şaşırtıyor. Ayrılan bölmeler, gizli çekmeceler, bez çekmeceleri, bornoz ve havlular için ayrı bölmeler derken bebek odası planlı ve düşünceli tasarımlara sahne oluyor.

2013-bebek-odasi-modelleri-2

Farklı cinsiyetlere farklı oda takımları üretilmesinin yanı sıra açık renk mobilyaların her iki cinsiyet için kullanılabilecek ek özelliklerle ön plana çıktığını görüyoruz. Örneğin üretilen bebek odası mobilyası açık beyaz tonlarında oluyor ise sonradan eklenebilen kulpları pembe tonlarında ve yine sonradan eklenen giysi dolabı süslemeleri de pembe tonlarda oluyor. Böylelikle daha sonra aileye yeni bir fert eklenmesi esnasında tek yapacağınız kulpları ve süslemeleri değiştirmek oluyor. Farklı tasarımlar daha birçok özelliğin eklenip çıkartılması olasılığını sunuyor.

Bu yöntem ailelerin bütçe sıkıntısı çekmeden bebek odasını uzun yıllar kullanımına neden oluyor. Bebek odası takımlarında unutulmaması gereken bir nokta da alt değiştirme üniteleri. Oldukça faydalı olan bu parçalar karyolaya sabitlendiğinde alanınızdan tasarruf etmenizi kolaylaştıracak faydalı üniteler haline getiriliyor. Bu şekilde yapılan düzenlemeler pratik ve şık bebek odası tasarımlarını karşımıza çıkartıyor. Bebek odalarında karyola en önemli mobilya ve karyolanın rahatlığı, kullanımı, gerektiğinde sallanabilir olması, ileriki dönemlerde çocuk odasına dönüştürülebilir mobilya alt yapısına sahip olması da bebek odası mobilyasına getirilen yeniliklerden biri.