Bahçe Aydınlatmasının Püf Noktaları

Bahçe aydınlatmasının püf noktası, doğallığı bozmamaktır. Yani ne çok aydınlık ne de yolumuzu kaybedecek kadar karanlık yapmamalıyız bahçemizi çünkü bahsi geçen alan açık alandır ve açık alanlar bu anlamda hata kabul etmezler.

Eğer merdiven varsa

Merdivenin başından ve sonundan aydınlatma yeterli olacaktır. Eğer bunun yetmediğini düşünürseniz de her basamağın altına LED ışıklar döşetebilirsiniz. Hatta bu ışıkların rengini toprak rengi olarak belirlerseniz daha şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

bahce-aydinlatmasi

Havuzlu bir bahçeniz varsa

Havuzun içine ufak bir aydınlatma koyabileceğiniz gibi havuzun toprak ile bitiş noktasına da koyu yeşil LED ışıklar döşeyebilirsiniz. Bu şekilde yekpare bir zemin elde etmenin yanı sıra havuzu toprak ile birleştirerek bahçenize daha derin bir hava katabilirsiniz.

bahce-aydinlatmasi-2

Bir yol varsa

Yolun kenarına sarı ya da beyaz düşük voltlu ampuller kullanarak bir ışık kordonu oluşturabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta böyle bir koridor oluştururken ışığın geliş açısını kırmaktadır. Yani ampullerinizin zemine paralel olması değil zemine 60 ya da 65 derece eğik olması beklenir. Bu şekilde, yola bir derinlik kazandırabilir ve yolunuzu daha geniş gösterebilirsiniz.

Önerilen Makalelerimiz