Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

admin 08 Kasım 2013 2

Bahçeler için uygulanabilecek aydınlatma yöntemlerine bahçenin büyüklüğü, neleri barındırdığı ve evin konumu gibi birçok parametre etki ediyor. Öncelikle bahçenizin aydınlatmasında en önemli etkenin büyüklük olduğunu düşünerek bahçenizde ne kadar boş alan var, ne kadar kısmını, ne ölçüde aydınlatmak istiyorsunuz? Bu sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Cevaplara göre bahçe aydınlatmasında nasıl bir yol izlemeli ve neleri kullanmalısınız, daha da netleşmiş olacak.

Bahçe aydınlatmasında en bilinen ve uygulanan yöntem yapıların üzerine yerleştirilen projektörler yardımı ile oluyor. Projektörler etkili bir aydınlatma sağlıyorlar. Renk olarak beyaz ışık aydınlatması yapıyorlar ve oldukça geniş bir alana etki ediyorlar. Projektörler yapıların çatılarına ve balkon gibi bölümlerine yerleştirilebileceği gibi bahçe zemininde de konumlandırılabiliyorlar. Bu yöntem daha çok büyük bahçelerde kullanışlı olabiliyor. Zaten ebatları çok büyük olmayan bir bahçeye yatay biçimde bir projektör yerleştirirseniz bu aydınlatmaktan ziyade insanları rahatsız etmeye yarayacaktır.

Bahçe aydınlatmasında parklarda kullanılmakta olan aydınlatma tipini de tercih edebilirsiniz. Artık bahçeler için özel olarak üretilen çok şık lambader alternatifleri mevcut. Bunları aydınlatmak istediğiniz bölüme yerleştirebilirsiniz. Bahçenizde eğer bir oturma alanınız varsa bunun kenarlarına da yerleştirmeniz uygun olabilir. Renkler konusunda beyaz ışıkları değil de sarı ışığı tercih etmeniz akşam saatlerinde bahçenizde daha sıcak bir hava oluşturmanıza fayda sağlar. Beyaz ışık dış mekanlarda, özellikle ev bahçelerinde iyi bir seçim değil.

Bahçeler için çok farklı dekorasyon ürünleri üretiliyor ve bu ürünler arasında aydınlatma işlevi olanlar da oldukça fazla. Yani hem dekorasyon hem de aydınlatma işini aynı anda gören tercihlerde bulunabilirsiniz. Özellikle güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma gereçleri var. Bunlar gündüz güneşten aldığı enerjiyi akşam saatleri ile birlikte ışık enerjisi olarak geri veriyorlar. Görünüm olarak da farklı figürlerde üretilen bu aydınlatma ürünleri bahçeleriniz için sempatik birer ayrıntı olacak ve bahçe aydınlatması için alternatif bir tercih olacak.

2 Yorum »

  1. Adil Günel 09 Kasım 2013 at 18:47 - Yanıtla

    Bahçe aydınlatmasında loş ışıklar terch edilmeli. İnsana huzur veren amber veya sarı renk ampüller kullanılmalıdır.

  2. rukiye 10 Kasım 2013 at 22:46 - Yanıtla

    bahçe aydınlatması bence göz alıcı ve yorucu şekilde olmamalı. tam tersi bahçe keyfine uygun güzel hafif ışıklandırma olmalı.

Konu Hakkında Yorumlar »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Lüks mobilya