Sağlıklı Mobilya Seçimi

admin 17 Ağustos 2013 5

Kaliteli Mobilya Nasıl Anlaşılır?

Gün geçtikçe diğer sektörler gibi mobilya sektörü de hızla gelişmekte ve büyümektedir. Fakat sektörde gelişme ve büyüme, akıllara kullanılan yen malzemeler ve kimyasallarla ilgili soruları da getirmektedir. Mobilya yapımında malzemelerin insan sağlığına zararsız ve doğal olması artık her üreticinin umrunda değil gibi. Yapıştırıcılar, vernikler, boyalar, cilalar, kumaş boyaları, yangın geciktiricileri gibi mobilya yapımında kullanılan bazı malzemelerin zararları insan sağlığı için tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Sözü geçen tüm bu malzemeler zararlı kimyasal toksik maddeler içeriyor olabilir. Bu sebeple, mobilya seçiminizin sağlığınızı da etkileyeceğini, mobilya ve sağlık arasında bir bağ olduğunu unutmayın.

A 0239

Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı

Örneğin, yangına karşı dayanıklı olması için mobilya üretiminde alev almayı önleyiciler kullanılıyor. Tabii ki insan hayatının önemini ve olası kazaları düşünerek de kullanılan alev almayı önleyicilerin çoğunun insan sağlığı üzerindeki etkileri hala tartışılıyor ya da zararlı etkileri kanıtlanmış durumda. Bunun dışında mobilyalarda kullanılan bazı maddelerin toksik değerleri hala tartışılan ve açıklığa kavuşamamış bir konuda olarak mobilyaların insan sağlığındaki etkisinde gündemdedir. Bazı mobilyalar geri dönüşümsüz malzemelerden ve toksik yapıştırıcılarla boyanan döşemelerden yapılıyor. İnsan sağlığında zararı büyük olan bu tip malzemelerin kullanılmadığına emin olduğunuz yerlerden mobilya seçimi yapmanızda önem var.

Peki mobilya alırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Uçucu organik bileşiklerin ve kimyasal içerikli maddelerin mobilyalarda kullanılmadığına emin olun. Naylon ya da diğer petrol ürünlerinin kullanıldığı plastik mobilyalardan mümkün olduğunca uzak durun. Köpük ya da plastik dolgu malzemesi kullanılan mobilyaları seçmeyin.

Sağlıklı Mobilya Nasıl Olur?

Ahşap malzeme kullanıldığına dair belgesi olan mobilyaları, doğramanın kullanıldığı mobilyaları, doğal malzemelerle üretilenleri, organik dokumaların ve organik dolgu malzemelerinin kullandıklarını, kullanılan verniklere dair belgeye sahip mobilyaları, su bazlı boyalar kullanılan mobilyaları, geri dönüşümlü malzeme kullanımına önem verilen mobilyaları, çıkartılıp yıkanabilen ve temizlenebilen kumaş ve döşemeleri tercih etmeye çalışın.

Her konuda olduğu gibi mobilya seçiminde de sağlığınızı etkileyecek olan zararlı maddelerden uzak durun. Önce sağlık, sonra dekorasyon!

5 Yorum »

 1. Özlem 23 Ağustos 2013 at 23:53 - Yanıtla

  Mobilya seçerken sağlık faktörünü göz önüne almıyoruz ama okuduğum gibi önemli bir şey

 2. gönül yazıcı 29 Ağustos 2013 at 12:10 - Yanıtla

  maskoda klasik çok rahat ve çok güzel klasik takımlar gördüm muhteşem ziyaret ettigimde inanamadım gözlerime hepsi bir birinden şık klasik mobilyalar var

 3. Ceren Aslı 31 Ağustos 2013 at 15:44 - Yanıtla

  Resimdeki klasik koltuk takımı ve duvarda asılı duran klasik oymalı ayna hangi firmaya ait acaba

 4. Güney Uslu 31 Ağustos 2013 at 15:45 - Yanıtla

  Resimde gördüğünü klasik koltuk takımı ve ayna modeli Masko’da bulunan Asortie Mobilya tasarımı. Mağazalarında vardı. Ama şimdi halen üretiyorlar mı bilemiyorum

 5. öznur ç. 24 Ekim 2013 at 10:43 - Yanıtla

  bence de önce sağlık sonra dekorasyon 🙂 insanlar ev dekorasyonunda sağlığı 2.plana atıyor hatta hiç düşünmüyor bile.

Konu Hakkında Yorumlar »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Lüks mobilya
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close